Sık Sorulan Sorular


5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar.
Elektronik İmza Kanunu’nda; güvenli elektronik imza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve elektronik imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı belirtilmiştir.

Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan e-imza, 5070 Sayılı elektronik İmza Kanunu uyarınca, yürürlüğe girmiştir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin üçüncü şahıslar tarafından müdahale edilmediğini, inkar edilemeyeceğini ve sadece gönderen kişiye ait olduğunu garantiler. E-imza, elektronik ortamda yapılan her türlü işlemde kişilerin kimlik bilgilerini doğrulamakla kalmaz aynı zamanda garanti altına alır.

E-imza oluşturmak için kullanılacak olan Nitelikli Elektronik Sertifikalar, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirim yapan yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılara (ESHS) yapılan başvuru ile gerçekleşir.

E-imza sahibi olmak için tüm işlemleri tamamladıktan sonra ödemenizi ister kredi kartı, ister havale isterseniz EFT veya nakit olarak kolayca yapabilirsiniz.

E-imza başvurunuzun tamamlanması için kimlik kontrollerinin yapılması şarttır. Sürecin başarıyla sonlanması için kayıt ekibimiz sizi ziyaret edecektir. Yapılan bu ziyaret kapsamında Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti ile gerekli süreç tamamlanır.

Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti, ekibimizin sizi ziyaret etmesi sırasında kimliğinizi kontrol etmesi ve e-imza sürecinin tamamlamasıdır.

Kimliğinin aslının yanında olunması ve ibraz edilmesi yeterli olacaktır.

Almış olduğunuz e-imza, Nitelikli Elektronik Sertifika alındığı tarihten itibaren talep edilen süre dikkate alınarak 1 ila 2 veya 3 yıla kadar geçerliliğini korumaktadır.

Elektronik imza paketi aşağıdaki ürün ve hizmetlerden meydana gelir:

– NES (Nitelikli Elektronik Sertifika)

– Akıllı Çubuk

– Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti

E-imzanızı;

– E-devlet ile ilgili bütün işlemlerde

– Elektronik imza kullanmanın zorunlu kılındığı kamu projelerinde

– MERSİS Projesi kapsamında olan bütün ticari sicil işlemlerinde,

– Gümrük ve dış ticaret işlemlerinde,

– Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sisteminde,

– Çalışan hizmet sözleşmelerinde ve diğer tüm sözleşmelerde,

– Banka talimatlarının gönderilmesinde,

– Ortaklar Kurulu, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu kararlarının online imzalanmasında,

– Bayi ağı iletişiminde sipariş sürecinde,

– Elektronik arşivin e-imzalanmasında,

– Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz.

Elektronik imza kişiye özel üretildiği için iadesi olmaz.

Tıpkı ıslak imzada olduğu gibi e-imzada da kişinin uyması gereken yükümlülükler ve dikkat etmesi gereken şartlar vardır. İmzaladığı ve kendisine bir nüshası verilen nitelikli elektronik sertifika kullanıcısı sözleşmesinde söz konusu yükümlülükler ve şartlar muğlaklığa yer bırakmaksızın açıkça belirtilmiştir. Sözleşmede, Elektronik İmza Kanunun Uygulanmasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 15. maddesinde Nitelikli Elektronik Sertifika Sahibinin Yükümlülükleri başlığı altında belirtilmiştir. Yanı sıra bu bildirim 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nun Madde 14 yükümlülükleri kapsamında uygulanmaktadır.

E-imzanızı bilgisayarınızda kullanmak için 0224 711 07 71 numaralı Destek hattımızı arayıp buradan 4 nolu menüye bağlanmanız yeterlidir.

E-imzanızı kaybetmeniz durumunda iptali için hemen 0224 711 07 71 nolu hattımızı aramanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızda yer alan herhangi dosyayı (text, word, excel vb.) imzalamak için yardımcı bir programa ihtiyacınız olacak. İmzalamak istediğiniz dosyaya göre değişen bu programlar aracılığıyla dosyalarınızı imzalayabilirsiniz. İmzalı dosyalarınızı doğrulayabilirsiniz.

Web tabanlı e-posta uygulamalarla e-postalarınızı imzalamanız mümkün değildir. E-postalarınızı imzalayabilmek için MS Outlook ve benzeri bir e-posta uygulamasına ihtiyacınız olacaktır.

Böylesi bir sorunla karşılaştığınızda giriş sayfasından “Sisteme Giriş”e tıklamanız ve “Elektronik imzalı giriş”i seçmeniz gerekmektedir. Ardından “Kart Tipi Seçme” sekmesinde; Kart Tipi TUBİTAK AKİS olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta soru sormak veya bize bir e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın info@e-imzam.com

×